صفحه اصلی مقالات مانیتورینگ دما و رطوبت در اتاقهای سرور
مانیتورینگ دما و رطوبت در اتاقهای سرور چاپ فرستادن به ایمیل

مانیتورینگ پارامترهای محیطی  اتاقهای کامپیوتر و یا دیتا سنترها از عوامل حیاتی  در اطمینان از عملکرد سرور ها و قابلیت اطمینان سرویسهای ارایه شده میباشد.هزینه های بسیار زیادی بابت عدم حصول اطمینان از عملکرد ویا غیر فعال شدن سرویسهابه  علت افزایش غیر منتظره دما و رطوبت به خاطر از کار افتادن سیستم خنک کننده اصلی و یا پشتیبان در دیتاسنتر ها متحمل میگردد، این هزینه ها گاه برگشت پذیرند و گاه موجب از بین رفتن اعتبار در پیک فعالیت ، گاه موجب از بین رفتن تجهیزات و گاه موجب اتلاف وقت  می گردند.

دما در اتاقهای سرور

افزایش بی رویه دما با تاثیر بر سخت افزار ها موجب کاهش عمر مفید میگردد.

افزایش دما موجب تخریب قطعات حساس الکرونیکی همچون پردازنده ها و ماژول های حافظه میگردد.

افزایش دما همچنین با عث کاهش راندمان سیستم ها میگردد.

دمای بهینه جهت اطاقهای سرور بنا به پیشنهاد ASHRAE در محدوده 18-24 درجه سانتیگرادتعین گردیده این رنج دما محدوده ایمنی را در مواجه باخطا دیسیستم تهویه را فراهم می اورد.

بنا به استاندارد ها، تجهیزات شبکه و سرورها نباید در دمای بیش از 30 درجه سانتیگراد به کار گرفته شوند.

امروزه با توجه به افزایش تراکم تجهیزات در اتاق های سرور حتی اندازه گیری دمای کلی اتاقها نیز کافی بنظر    نمی رسد.بلکه با اندازه گیری دما در مقاطع مختلف همچون مجراهای ورودی های هوا، مجراهای خروجی هوا، نزدیک سقف،داخل رکها با تراکم بالا و یا حتی خروجی هوای سرورها میتوان پتانسیل ایجاد اختلال در عملکرد سیستم را به علت افزایش بی رویه دما پیش از وقوع حادثه جبران ناپذیر تشخیص داد و از بین برد.

پیشنهاد میگردد سنسور ها  حداقل در فاصله 7 متر از یکدیگر نصب شوند.

درصورتیکه منابع فشرده تولید گرما همچون بلید سرورها  در سیستم موجود باشند پیشنهاد میگردد فاصله میان سنسور ها جهت پوشش اندازه گیری دما کاهش یابد.

 

رطوبت در اتاقهای سرور

در ابتدا به تعریف رطوبت نسبی میپردازیم

رطوبت نسبی عبارت است از میزان نم موجود در هوا در یک دمای مشخص نسبت به ماکزیمم میزان نمی که میتواند در همان دما در هوا وجود داشته باشد.

در اتاقهای سرور میزان رطوبت 45-55 درصد به منظور کارایی بهینه و حصول قابلیت اطمینان از عملکرد تجهیزات پیشنهاد میگردد.

افزایش بیش از حد رطوبت موجب میعان نم موجود در هوا به صورت قطرات مایع میشود که خود باعث ایجاد خوردگی و یا اتصال الکتریکی بین مدارات الکترونیکی میگردد.در مقابل کاهش بیش از حد رطوبت به واسطه تولید الکتریسیته ساکن در محیط اطراف موجب تخلیه الکتریکی شده که باعث تخریب قطعات حساس الکترونیکی میگردد.

در اندازه گیری رطوبت جهت جلوگیری از پیامد های احتمالی مقادیر 40-60 درصد برای مقادیر آلارم و 30-70 درصد جهت آلارم بحرانی پیشنهاد میگردد.

محل قرار گیری سنسور ها ، ورودی هوا از هواساز و خروجی هوا به هواساز پیشنهاد میگردد

قابل توجه است که رطوبت نسبی نسبت مستقیمی با دما دارد بنابرابن مانیتور کردن دما و رطوبت به طور همزمان الزامیست.

 

 نکات زیر قابل تامل است

 

  • خطا در سیستم تهویه دیتاسنتر ها به عنوان تهدید اصلی در عملکرد محسوب میگردد که خود به عنوان اولین عامل افزایش بیش از حد دما و غیر فعال شدن سرورها  شناخته میشود.

 

  • افزایش مصرف انرژی به 39 درصد در طول پنج سال به علت افزایش بیش از حد دما و کاهش کارایی قطعات.
  • در صورت از کار افتادن سیستم کولینگ دما با نرخ 10 درجه در هر 8 دقیقه  افزایش می یابد.
  • هر 10 درجه افزایش دما بالای 20 درجه موجب کاهش 50 درصدی کارایی و اطمینان میگردد.
  • 61 درصد دیتا سنتر ها 1 خطا  در پارامترهای محیطی در 12 ماه گذشته و23 درصد از انها 5 خطا در 12 ماه گذشته  را مسبب از کار افتادن سرویسها دانسته اند.رفع ایراد به طور متوسط بین نصف روز تا 3 روز طول کشیده است